Koenzým Q10 - ako účinkuje nielen na vrásky

Q10 JE ANTIOXIDANT ČÍSLO JEDNA


Jedná sa len o dávno vykradnutý, dobre predávajúci názov? Samozrejme že nie! Koenzým Q10 je nevyhnutný pre človeka. Prečo teda každý, kto chce vyhladiť vrásky alebo podstúpi lifting tváre rieši koenzým sem koenzým tam? Poďme sa pozrieť na túto zlúčeninu funkčne podobnú vitamínom bližšie a hlavne z hľadiska toho, o čo sa najviac zaujímame na týchto stránkach - ľudskej pokožky.

Koža ako "najokrajovejší" ľudský orgán je v priamom kontakte so životným prostredím. Je preto vystavená vonkajším stresovým faktorom. Na potláčanie následných poškodení sa kutánne bunky neustále podieľajú na regenerácii a oprave tkaniva, v procesoch, ktoré potrebujú vysoké množstvo energie a dobre regulovaný bunkový metabolizmus. S rastúcim vekom, sa však produkcia energie a mitochondriálna aktivita znižujú. V dôsledku toho dochádza k narušeniu funkcií buniek a tkaniva a dochádza k viditeľným štrukturálnym zmenám. Tie sú viditeľné ako príznaky starnutia pokožky, napríklad výskyt vrások a línii, ako aj strata elasticity. Tá sa môže prejaviť napríklad ako vačky pod očami.

Reaktívne formy kyslíka (ROS-reactive oxygen species) a voľné radikály predstavujú prevažujúce príčiny poškodenia bunkových zložiek. V starnúcich bunkách sa často generujú ROS kvôli zmenám v bunkovom dýchaní. Najmä v kožných bunkách, je tvorba ROS podporovaná aj expozíciou voči vonkajším vplyvom, ako je ultrafialové (UV) svetlo.

Reaktívne formy kyslíka poškodzujú nielen tukové membrány a DNA, ale zároveň aj štrukturálne a katalytické proteíny, ktoré zohrávajú rozhodujúcu úlohu v bunkových energetických dráhach. Výsledkom je, že kožný energetický metabolizmus, je ďalej narušený činnosťami ROS, ktoré sú nielen príčinou procesu starnutia, ale aj jej dôsledkom.

To nám napovedá, aby sme upriamili pozornosť, na dva dôležité body, na posilnenie kože v boji proti vráskam a zmenám súvisiacim s vekom. Po prvé, zachovanie dostatočnej hladiny bunkovej energie na zastavenie poklesu mitochondriálnej aktivity a na druhej strane antioxidačnej ochrany proti reaktívnym formám kyslíka pochádzajúce z akéhokoľvek zdroja.

 

Ukázalo sa že koenzým Q10 dokáže zabiť dve muchy jednou ranou!


Koenzým Q10 (ďalej Q10), tiež známy ako ubichinón, je dôležitý koenzým, ktorý je prítomný vo všetkých ľudských bunkách. Pôvodne sa ukázalo, že je nevyhnutnou súčasťou mitochondriálneho respiračného reťazca, ktorý funguje ako elektrónový nosič medzi komplexmi a je preto rozhodujúci pre tento proces výroby energie ľudského tela. Tiež bolo dobre preukázané, že Q10 má mnoho ďalších dôležitých funkcií, napríklad ako natívna zložka lyzozomálneho transportného reťazca elektrónov, kde podporuje protónovú translokáciu.

Okrem toho je Q10 široko akceptovaný pre svoju intra- a extracelulárnu antioxidačnú kapacitu. Nedávna publikácia ukázala, že globálna strata hladín Q10 v modeli myší vedie k postupnej strate mitochondriálnej funkcie, vývoju fenotypov ochorenia podobných starnutiu a skrátenej dĺžke života myší. Tento fenotyp je reverzibilný, keď sa ubichinónové hladiny čiastočne obnovia, čo podčiarkuje význam Q10 pre správnu funkciu celého organizmu.

Počas procesu výroby energie a extracelulárnych enzymatických procesov sa ubichinón prevádza na redukovanú formu (označovanú ako ubiquinol), ktorá slúži špecifickým funkciám ako antioxidant rozpustný v lipide. Ubichinol pôsobí ako radikálny zachytávač a chráni mitochondriu, lipidové membrány, lipoproteíny a tiež DNA z oxidačného poškodenia! 

V koži sa endogenné hladiny Q10 znižujú s rastúcim vekom. Okrem toho UV žiarenie, ktoré vedie k oxidatívnemu poškodeniu, výrazne znižuje hladiny Q10  v pokožke. V tomto kontexte bolo cieľom tejto štúdie preskúmať, či ľudská koža môže mať prospech z topickej liečby Q10 vzhľadom na dva vyššie uvedené dôležité body. Zvýšenie bunkového energetického metabolizmu ako aj antioxidačné účinky.

 

Výskum so zaujímavými výsledkami


Bola vykonaná kontrolovaná, randomizovaná štúdia zahŕňajúca 73 zdravých nefajčiarov, dobrovoľníkov (20-66 rokov).Pre túto štúdiu sa použili dve vzorky, krém a sérum na pleť obsahujúce Q10 v rôznych koncentráciách. Štúdia prebehla na predlaktiach dobrovoľníkov nanášaním vzoriek dvakrát denne počas 14 dní. Vzorky sa odoberali priebežne z troch vrstiev pokožky.

Výsledok jednoznačne vyzdvihuje Q10 aplikovaný na pokožku na viacerých úrovniach.

V koži sa Q10 nachádza nielen v živých bunkách, ale aj v lipidoch povrchu pokožky (SSL), ktoré sú súčasťou stratum corneum a tvoria vonkajšiu ochrannú bariéru pokožky. SSL sú zložené zo zmesi kožného mazu vylučovaného z mazových žliaz a lipidov pochádzajúcich hlavne z korneocytov. Vďaka svojmu umiestneniu na povrchu pokožky sú SSL neustále vystavené UV žiareniu, znečisteniu ovzdušia, chemickým oxidantom a mikroorganizmom. Ukázalo sa, že hladiny SSL  klesajú s vekom a tiež klesajú po expozícii UV žiarením.Ukázalo sa, že hodnoty chinónu na povrchu kože boli po liečbe vzorcami obsahujúcimi Q10 významne zvýšené, čo dokazuje, že silný antioxidant Q10 sa môže dodávať priamo do najvyššej vrstvy kože.

Naše údaje sú osobitne dôležité, pretože orálne výživové dolpnky s Q10 neviedli k zvýšeniu obsahu Q10 v SSL.Hoci účinnosť a prínos doplnkovej látky Q10 sa teda môže líšiť v rôznych typoch organizmov. Oba sú určite závislé na aplikačnej forme, ako aj na biologickej dostupnosti Q10 v príslušnom cieľovom orgáne. Pri topickej liečbe Q10 však môže byť krátkodobý stres spôsobený stresom, ako aj vekom súvisiacich s deficitom Q10, potlačený priamo na povrchu kože. Mladí jedinci s normálnymi hodnotami Q10 môžu mať ešte väčší užitok, pretože sa môže rýchlo neutralizovať spontánne vyskytujúci vonkajší oxidačný stres. U staršej populácie už môžu byť znížené hladiny Q10. Takže pravidelné používanie vzorcov obsahujúcich Q10 na ochranu vonkajšej vrstvy kože je priaznivé pre pokožku v akomkoľvek veku.

Stručne povedané, v štúdii uvedené údaje ukazujú, že topicky aplikované Q10 môže účinne preniknúť do kože, metabolicky sa transformovať, pôsobí antioxidačne a podporuje udržiavanie hladín bunkovej energie. Tieto účinky sú prospešné nielen pre staršiu populáciu, ktorá trpí nedostatkom Q10, ale aj pre doplnenie hladiny Q10 v pokožke, ktorá sa znižuje prirodzene u ľudí v každom veku. 

Ľudia všetkých vekových kategórií, môžu mať prospech z pravidelného používania prípravkov obsahujúcich Q10.Výskum ukázal, že sa účinnejšie vyrovnajú s krátkodobými útokmi spôsobenými ožiarením UV žiarením a oxidačným stresom.

 

Q10 nevyhnutný pre celé telo


Dôležitá funkcia Q10 v ľudskej bunke sa samozrejme netýka len kožných buniek. Q10 hrá rozhodujúcu úlohu pri vytváraní bunkovej energie a uvoľňovaní voľných radikálov v celom ľudskom tele. Po 35 až 40 rokoch začne organizmus strácať svoju schopnosť syntetizovať Q10 z potravy a rozvinie sa jej nedostatok. Starnutie, zlé stravovacie návyky, stres a infekcia - všetky tieto vplyvy znižujú našu schopnosť získavať dostatočné množstvo tohto koenzýmu. Je nepochybné, že za posledné roky nastal výrazný pokles obsahu vitamínov a enzýmov v ľudskej potrave. To sa samozrejme týka aj Q10. Preto dopĺňanie Q10 doplnkami výživy, môže byť pre organizmus veľmi užitočné.

Q10 je nevyhnutný na to, aby vôbec existoval ľudský život a nedostatok môže prispievať k zlému zdraviu a chorobám. Bola zistená nedostatočnosť Q10 pri ochorení myokardu a kontrolované terapeutické štúdie stanovili Q10 ako hlavný pokrok v terapii rezistentného myokardiálneho zlyhania. Kardiotoxicita adriamycínu použitá v liečebných modalitách rakoviny, je významne znížená pomocou Q10, zrejme preto, že vedľajšie účinky adriamycínu zahŕňajú inhibíciu mitochondriálnych enzýmov Q10. Modely imunitného systému vrátane frekvencie fagocytov, cirkulujúcej hladiny protilátok, neoplázie, vírusových a parazitických infekcií sa použili na demonštráciu, že Q10 je imunomodulačné činidlo. 

Koenzým Q10 a jeho vo vode rozpustná verzia má obrovský potenciál byť použitý ako terapeutická intervencia pre neurodegeneratívne ochorenia. Najmä preto, že pôsobí stabilizáciu mitochondriálnej membrány, keď sú neurónové bunky vystavené oxidačnému stresu.

Z tohto článku môže vyplývať, že koenzým Q10 je zázračný. Ale skôr by sme mohli povedať, že pre ľudské telo je nevyhnutnosťou.Tak isto ako pre zrelú pleť na ktorej sú badateľné vrásky okolo očí,vrásky na čele alebo vrásky okolo úst. Na trhu je obrovské množstvo kozmetiky v ktorých sa Q10 nachádza. My odporúčame vyberať z prémiovej kvality, kde je použitý koenzým Q10 s dobrou vstrebateľnosťou.

 

 NOČNÝ KRÉM LAVERA

Pozrieť produkty ANNEMARIE BÖRLIND

 

VRÁSKY OKOLO OČÍ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.