Pretože rady od profesionálov sa cenia najviac rozhodli sme sa osloviť priamo osôbku, ktorá má ku kozmetike veľmi blízko. Kozmetičku - profesionálku Lindu Beláňovú.
 
Povedz nám niečo o sebe.Prečo si sa stala kozmetičkou?

 

Volám sa Linda a kozmetika je môj život. Lásku k nej som asi podedila po mojej starkej, ktorá bola vedúcou najväčšej drogérie v Martine. Vždy ma fascinovali krásne nalíčené modelky na obálkach časopisov a predstavovala som si, aké to musí byť úžasné v zákulisí módnych prehliadok. To množstvo všakovakých líčidiel, štetcov, sprejov na vlasy a krásnych modeliek. Chcela som sa vzdelávať v oblasti líčenia a snívala som o tom, že raz sa mi podarí splniť si sen a zažijem tú úžasnú atmosféru fashion show. Pri štúdiu a následnej praxi som si uvedomila, že len na krásnej a zdravej pleti bude make - up perfektný a rozhodla som sa rekvalifikovať a zdokonaliť sa v profesionálnej starostlivosti. Pracovala som s rôznymi svetovými značkami a stále som hľadala takú, ktorá bude pre moju ultrasuperhyper citlivú pleť tou najlepšou. Trvalo to roky.

 

Prečo používaš aj ANNEMARIE BÖRLIND?

Až dôkladné testovanie na dermatológii po škaredej alergickej reakcii ma priviedlo k prírodnej kozmetike, lebo len táto jediná z oslovených značiek mi deklarovala, že neobsahuje látky, na ktoré som alergická. Spĺňala ďalšie pre mňa veľmi dôležité kritérium, aby bola dostupná aj v kabinetných baleniach pre prácu v kozmetickom salóne. Najprv som to v podstate testovala na sebe - na citlivej pleti.

 

Máš skúsenosti so zákazníčkami, ktoré prešli na prírodnú kozmetiku?

Takýmto podobným prirodzeným procesom prešli následne aj moje zákazníčky. Začala som pri ošetreniach používať certifikovanú prírodnú kozmetiku Annemarie Börlind. Všimla som si pri väčšine z nich, že veľmi dobre reagovali na prírodné zložky, aj keď dovtedy som sa obávala alergických reakcií na ne. A tak som sa s radosťou pustila aj do predaja prírodnej kozmetiky.Môžem potvrdiť, že zákazníci sú nadšení z výsledkov. Dokonca bez toho aby sa ich organizmus zaťažoval zbytočnou chémiou.
 
 
Aké konkrétne problémy vyriešlili, keď prešli na prírodu?
 
Pri používaní prírodnej kozmetiky je pleť menej namáhaná, menej sa zanáša, lepšie prijíma výživné látky a je radiantnejšia.

 
Po príchode zimy sa začnú niektoré ksichtíky vysúšať a červenať. Máš nejaké tipy čo robiť, čo nerobiť? Aká kozmetika či procedúry?
 
S pleťovou kozmetikou je to podobné ako s obliekaním. V lete sa obliekame ľahšie a používame skôr hydratačné produkty a slnečné blokátory. V zime obliekame viac vrstiev. Preto aj pleť si zaslúži extra starostlivosť v podobe hutnejšieho krému. Môžeme jej dopriať niečo navyše v podobe ampuliek, kapslí alebo sér. Nie je pravda, že v zimnom období máme vynechať hydratačné produkty. Skôr by som ich doporučila použiť ako nočnú starostlivosť alebo aj na deň pod výživný krém. V zime pleť trpí dehydratáciou a to namä pri striedaní teplôt pri prechode z vykúreného interiéru do mrazivého exteriéru a naopak. V zimnom období v salóne vždy "ušijem" ošetrenie podľa momentálnych potrieb danej pleti, vo všeobecnosti sú to kúry premasťujúce, regeneračné a zodolňujúce pleť.
 
 
Určite sa stretávaš so zákazníčkami, ktoré trápia vrásky a ochabnutá pleť bez života.
Ako to s nimi riešiš? Čo by si im poradila?
 
S prevenciou vrások treba začať už v mladom veku správne zvolenou domácou starostlivosťou podľa typu pleti. Doporučujem sa poradiť s odborníčkou - kozmetičkou, ktorá zanalyzuje pleť a poradí tie správne produkty a postupy ako ošetrovať pleť doma. Ďalej je dôležitá prevencia tvorby vrások. Veľmi negatívne na našu pleť vplýva nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Preto sa musíme vyhýbať slniečku v letných mesiacoch v časoch medzi 11-tou hodinou a 15-tou hodinou.
Používať ochranné pomôcky ako je klobúk - veľmi elegantné a moje obľúbené riešenie, vhodné oblečenie a ochranný faktor v podobe oleja, krému alebo spreju. Pokiaľ pokožku spálite na slniečku, ona vám po pár dňoch odpustí, ale nezabudne. Myslite na to! No a nemenej dôležitá je odborná starostlivosť o pleť v kozmetickom salóne, kde môžme ušiť ošetrenie tváre, krku, dekoltu na mieru zákazníkovi podľa momentálnych potrieb, ročného obdobia.
Môžu to byť rôzne masáže, pri ktorých zapracovávame výživné látky, stimulujeme látkovú výmenu, rôzne nervové zakončenia a svaly alebo prístrojové ošetrenia. Mojou najobľúbenejšou profesionálnou protivráskovou radou značky ANNEMARIE BÖRLIND je Naturoyale Biolifting. Pleť po ošetrení vyzerá hneď o niekoľko rokov mladšie a je vyživená na dlhú dobu. Skvelý pocit po ošetrení trvá niekoľko dní a môžme ho predĺžiť použitím komplementárnych produktov z rovnakej rady Naturoyale Biolifting.

 
A čo zákazníčky, ktoré trápi akné v skorom aj neskorom veku.
 
Áno, problematická pleť môže byť aj u žien v zrelšom veku. Vždy je ukazovateľom zdravia. Preto ak sa objavia vyrážky v oblasti brady a úst, na nose, pozdĺž sánky, na čele atď. zistiť príčinu ich vzniku. Doporučujem celostné vyšetrenie tela, lebo všetky orgány spolu súvisia ako celok. Ja môžem byť pomocníčkou v tom, aby sa stav pleti viac nezhoršoval, hĺbkovo ju vyčistím, ošetrím, doporučím starostlivosť na domáce použitie.
 
O strave sa toho v tejto dobe popíše mnoho. Zaujímajú ma tvoje konkrétne skúsenosti so zákazníčkami, ktoré po zmene stravy zaznamenali badateľné výsledky na pleti.
 
Samozrejme vyvážená strava a zdravý životný štýl pozitívne vplýva aj na vzhľad pleti. Mnoho krát som sa o tom presvedčila  na vlastné oči, keď stála zákazníčka zmenila stravovacie návyky a popátrala po tom, čo jej v strave nesedí, prípadne začala užívať prírodné výživové doplnky. Pri aknóznych pletiach sa mi najviac osvedčilo vyradiť mliečne výrobky a obmedziť tuky a cukry v strave. Tu na 100% platí, že krása vychádza zvnútra.

 
Ktoré stravovacie prehrešky najviac vidno na pleti?
 
Každý človek je individuálny, preto každému môže spôsobovať problém iná potravina. Je dokázané, že rafinovaný cukor spôsobuje ochabovanie pleti, soľ dehydratuje organizmus a nasýtené tuky celkovo zaťažujú organizmus a môžu spôsobovať aj upchávanie pórov. Prílišné užívanie čierneho čaju, kávy a alkoholu má tiež veľmi nepriaznivé účinky na pleť.

 
Máš skúsenosti aj s detskou prírodnou kozmetikou?
 
Keď sa mi narodila dcérka, hneď som vedela, že značka DADO SENS a rada Extroderm bude pre nás tá správna. Detská pokožka toho naozaj veľa nepotrebuje pokiaľ je zdravá, preto menej je viac. Každý deň natierame tváričku s Intenzívnym krémom, telo v prípade
potreby Telovým (pleťovým) balzámom a vlásky Šampónom všetko z rady Extroderm. Krém na zadoček si varím doma sama len z olejov a včelieho vosku, ten jej vyhovuje najviac.
 
Veľmi pekne ďakujeme Linde za zodpovedanie týchto jednoduchých otázok.
 
                                                                                             Bioskin.sk
 
Prírodná kozmetika a špecialistka na ňu.
 
Linda v akcii :)