Kyselina hyaluronová - ako ju využiť, pre omladenie pleti

JE V TAKMER KAŽDOM TKANIVE


Kyselina Hyaluronová nie je umelo vyrobená látka. Ľudské telo ju produkuje prirodzene a nachádza sa v takmer každom tkanive. Vynikajúco viaže vodu a funguje ako špongia, ktorá dokáže nasať vodu, až v tisícnásobkoch. Samozrejme nás zaujala preto, lebo ani ľudská pokožka sa bez nej nezaobíde.Preto sa pridáva do hromady kozmetických prípravkov (krém proti vráskam, sérum proti vráskam) a v kozmetickom priemysle je synonymom pre hydratáciu a revitalizáciu potrebnú pre omladenie pleti. Pozrime sa presnejšie prečo je to tak.

Kyselina hyaluronová (ďalej KH) je jedným z hlavných prvkov extracelulárnej matrice (ECM) tkanív stavovcov. Je dostupná takmer vo všetkých telesných tekutinách a tkanivách, ako je synoviálna tekutina, sklovitá humorácia oka a hyalínová chrupavka. Tento biopolymér funguje ako lešenie, viažuce iné matricové molekuly.Zapája sa tiež do niekoľkých dôležitých biologických funkcií, ako je regulácia bunkovej adhézie a pohyblivosti buniek, manipulácia bunkovej diferenciácie a proliferácie a poskytnutie mechanických vlastností tkanív. Okrem toho je KH zodpovedná za zabezpečenie viskoelasticity niektorých biologických tekutín (synoviálna tekutina a očný sklovec) a kontrolu hydratácie tkaniva a vodnej dopravy. Okrem toho bola KH zistená počas embryonálneho vývoja pupočníkovej šnúry, čo naznačuje, že materiály zložené z KH môžu zlepšiť priaznivé podmienky na regeneráciu a rast tkaniva.

KH je lineárny polysacharid s vysokou molekulovou hmotnosťou zložený z kyseliny D-glukurónovej a N-acetyl-D-glukózamínu .KH je dobre známa a bola najskôr izolovaná a identifikovaná z očí hovädzieho dobytka Meyerom a Palmerom v roku 1934. Kyselina hyalurónová je produkovaná všetkými zvieratami a niektorými mikroorganizmami. Celkový objem KH v tele je približne 15 g pre dospelého s hmotnosťou 70 kg.

KH sa používa v medicíne, kozmetike a potravinách a je materiálom, ktorému sa celosvetovo venuje veľa pozornosti. Zamiešaná do doplnkov, cukroviniek, nápojov a spracovaných potravín je KH schválená ako zdraviu prospešná prísada v Číne,v Kórei a ako potravinárska prídavná látka v Japonsku. KH sa predáva ako samostatný doplnok výživy v USA, Kanade, Taliansku a Belgicku najmä pri liečbe bolestí kĺbov. Veľmi hojne sa využíva v plastickej či estetickej medicíne ako plnidlo pri korekcii vrások, záhybov a objemových deficitov v dôsledku zmien, alebo ochorení súvisiacich s vekom.V ortopedickej chirurgii sú známe injekcie podávané priamo do kĺbov.

Testy bezpečnosti KH zahŕňali po opakovanom podávaní orálnej toxicity ,chronickej testy toxicity , skúšky akútnej toxicity, testy krátkodobej toxicity, reprodukčné a vývojové štúdie toxicity, testy antigenicity, testy mutagenity a mikronukleárne testy. Bezpečnosť bola potvrdená; preto je kyselina hyalurónová bezpečnou potravinovou aj kozmetickou zložkou.

Je teda zrejmé, že krém s kyselinou hyaluronovou, sérum proti vráskam s kyselinou hyaluronovou či krém na vrásky pod očami a vrásky v okolí očí s kyselinou hyaluronovou môžeme bez obáv a hojne používať.

A nielen to!

STRAVA TIEŽ ZVYŠUJE HLADINU KYSELINY HYALURONOVEJ


Veľmi významne možno ovplyvniť množstvo KH v tele jej dopĺňaním v strave.Je preukázaná dobrá vstrebateľnosť KH z vyváženej ľudskej stravy a tiež z doplnkov výživy. Orálne podaná kyselina hyaluronová migruje do spojivového tkaniva ako je koža, ale metabolizmus a vylučovanie po migrácii do spojivového tkaniva neboli dostatočne preskúmané. Výživový poradcovia odporúčajú konzumáciu sóje, ktorá obsahuje vysoké množstvo fytoestrogénov ktoré pomáhajú ľudskému telu produkovať viac KH. 

Sójové bôby v dobre spracovanej forme nájdete napríklad vo výrobku TEMPEH čo je fermentovaná (kvasená) lisovaná sója. Tiež sa odporúča kaleráb,petržlen mrkva. Bobuľové ovocie ako hrozno, vývar z kĺbov a kostí, želatíny či huspeniny. KH je veľmi výnimočná látka a ak chceme využiť jej potenciál viazať vodu musíme piť veľa čerstvej čistej vody. Pre syntézu KH je potrebné zvýšiť príjem horčíka a zinku pomocou doplnku alebo vhodne zvolenou stravou.

 

AKO JU VYUŽIJEME PRE OMLADENIE PLETI


Kyselina hyaluronová - omladenie pleti

Na obrázku je znázornené, že keď koža starne, dochádza k niekoľkým zmenám v epiderme a dermis. V epiderme sa hromadia korneocyty (terminálne diferencované keratinocyty), ktoré dávajú pokožke hrubý a mdlý vzhľad. V koži sa znižuje obsah kolagénu a kolagénové a elastínové vlákna sa znehodnocujú a fragmentujú. To oslabuje štruktúru podliehajúcu epiderme, čo vedie k vráskam.

Rozklad látok (niektoré kolagény), ktoré dávajú pleti mladistvý vzhľad je silne podmienený obsahu vody čiže tiež látok, ktoré môžu viazať vodu. Medzi ne patrí aj kyselina hyaluronová. Kľúčovou vlastnosťou, ktorú budeme využívať je teda schopnosť viazať vodu podobne (ale nie v rovnakom rozsahu), ako pri ektoíne.

Vďaka prítomnosti KH je naša pleť hladká, pružná, vypnutá a hydratovaná. Je zodpovedná za to, že krivky vašej tváre pôsobia vyplnene a šťavnato. Kyselina hyaluronová je ako špongia z ktorej tkanivá čerpajú vodu. Dodáva vlhkosť kožným tkanivám aj kolagénu a to je hlavný predpoklad pre mladistvý vzhľad.

Celý mechanizmus vstrebávania a funkcie KH v pokožke, je oveľa zložitejší, pre nás je prvoradé zamerať sa na aplikáciu prípravkov s obsahom dobre vstrebateľnej KH, ktoré pleť okamžite hydratujú a vypnú. KH naviazaním vody zväčší svoj objem a tým vytlačí jemné vrásky. Pleť potom pôsobí hladko a vyživeneÚčinok je veľmi podobný známym výplňovým hyalurónovým injekciám, ktoré sa vpichujú priamo do tkaniva.My ale použijeme šikovnejšiu a menej drastickú alternatívu s aplikáciou zvonku. Takto ošetrovaná pleť, je veľmi intenzívne vnútorne hydratovaná a starne oveľa pomalšie.

 

Odporúčame Vám kyselinu hyaluronovú z prírodného zdroja


Tradične sa kyselina hyaluronová získavala v hojných množstvách a vyhovujúcej kvalite zo živočíšnych zdrojov (odpad hydinárskej výroby, oči niektorých rýb alebo hovädzieho dobytka, atď). Používa sa tiež extrakt z bunkovej steny niektorých druhov baktérii (streptokoky alebo Escherichia coli). Existujú však aj prírodné neživočíšne alternatívy.

Kozmetika ANNEMARIE BÖRLIND obsahuje výlučne účinné rastlinné zložky, no nájdete medzi nimi aj kyselinu hyalurónovú — obsahuje ju totiž v rastlinnej forme — v podobe extraktu čínskej huby rôsolovky Tremella Fuciformis, ktorému sa hovorí aj botanická kyselina hyalurónová. Má totiž veľmi podobnú molekulárnu štruktúru ako kyselina hyalurónová a okrem rovnakých účinkov, dokáže aj pleť chrániť proti voľným radikálom, čo klasická forma kyseliny hyalurónovej nedokáže.

Je dokázané, že Tremella Fuciformis druh jedlej čínskej huby, vykazuje rôzne biologické funkcie vrátane imunomodulačných, protinádorových, hypolipidemických a hypoglykemických účinkov. Tradične bola používaná ako diétna terapia, ale znalosť farmakologických hodnôt je stále obmedzená. V posledných rokoch mnohé štúdie naznačujú, že účinné zložky v tejto hube sú polysacharidy. Okrem toho sa mnohé štúdie zamerali na antioxidačné a protizápalové úlohy polysacharidov v Tremella Fuciformis.Ich výsledky naznačujú, že aj táto čínska huba je takmer zázrakom.

Tento extrakt má na pleť trojaký účinok:

  1. Vytvára ochranný film, ktorý vyhladzuje vrásky a vypĺňa línie.
  2. Viaže na seba veľké množstvo vody a tak poskytuje pleti intenzívnu hydratáciu zvnútra.
  3. Zväčšením objemu nasatím vody, vytláča prepadnuté miesta na pleti (vrásky).
  4. Chráni pokožku pred voľnými radikálmi a zabraňuje tak jej predčasnému starnutiu. Podľa viacerých štúdií ma Tremella Fuciformis okamžitý hydratačný efekt porovnateľný s kyselinou hyaluronovou.

 

Odkazy na produkty obsahujúce botanickú kyselinu hyaluronovú:

 

Je základom pre radu kozmetiky AQUANATURE SYSTEM HYDRO

Nájdete ju v intenzívnom koncentráte BEAUTY SHOT HYDRO BOOSTER , ktorý poskytne vašej pleti okamžitú hydratačnú "bombu"

A jeden z najobľúbenejších produktov 2 FÁZOVÝ HYALURÓNOVÝ SHAKE - ihneď sa vstrebe do pleti a okamžite ju vyhladí a napne.

Samozrejme dve najúčinnejšie línie kozmetiky pre zrelú pleť a vrásky:

SYSTEM ABSOLUTE - ANTI AGING 

NATUROYALE - SYSTEM BIOLIFTING

 

 

 

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.